
Независимо дали се занимавате професионално с инсталация на камери за видеонаблюдение или сте решили сами да инсталирате своята система, то никой не е застрахован от допускане на грешки. Истината е, че грешки правят и най-добрите. По-долу сме описали 5 от най-често допусканите грешки при монтаж на видеонаблюдение.
Откриването и отстраняването пропуските при монтажа костват време, усилия, а не на последно място и пари. За това е важно да знаем за какво трябва да се внимава и как можем да избегнем проблемите при инсталацията.
Номер 5: Монтаж на камера на неподходящо място, което води до блокиране на инфраред светодиодите
Изборът на място за монтаж на камерата е от изключително значение. Не само за това какво ще „вижда“ тя, но не рядко се случва при лоша преценка камерата да се постави в близост до препятствия, които са твърде близо и пречат на нощният режим. Това може да са стъклени витрини или прозорци, близка стена или друго.
Когато камерата е инсталирана неправилно това води до светло петно в картината и влошаване на цялото изображение. Причината е, че твърде близо до камерата има препятствие, което отразява инфрачервената светлина обратно към камерата.
Подобен проблем често се случва когато не е правилно подбрана камерата и нейният нощен режим. В случай, че разстоянието, което трябва да се наблюдава е 10-15м, а е избрана камера с нощен режим 80м е напълно възможно да се стигне до същият негативен резултат в качеството на картината вечер.
Лесно можем да избегнем подобен проблем като преди монтажа огледаме внимателно възможните подходящи места за поставяне и преценим има ли обекти или други пречки, които биха попречили на нощният режим на камерата.
Номер 4: Забравяме да свалим предпазното фолио от камерата.
Може би звучи смешно и наивно, но е факт. Най-често се допуска този пропуск при поставяне на куполни или PTZ камери. Причината е, че по-голямата част от този тим модели имат защитно фолио както от външната страна, така и от вътрешната на купола.
Друг подобен случай е ситуацията с PTZ камерите. Те често имат не само защитно фолио от външната и вътрешна страна на купола, но и такова на IR светодиода, обектива. Не са малко моделите, които имат допълнително обезопасяване с пяна.
Дали в бързината, поради разсеяност или друго не рядко се забравя премахването на фолиото след приключване на монтажа. А после клиентите се оплакват от лошо качество на картината и размазано изображение.
Точно за това е важно след приключване на всички дейности по инсталацията да проверим дали сме премахнали всички защитни покрития, пяна и друго от камерата преди да издадем системата на клиента.
Номер 3: Загуба от възможното покритие на по-голяма площ от камерата поради неправилен ъгъл на монтаж и насочване.
Понякога се пропуска да се провери дали камерата е насочена под правилен ъгъл и дали покрива цялата площ, която искаме да наблюдаваме. За това е винаги изключително важно да проверим и прегледаме картината от всяка камера в системата и ако е необходимо да направим корекция в ъгъла на насочване.
Номер 2: Пренебрегване ограниченията при окабеляване
Най-често се случва при инсталация на ИП техника, но не са рядкост и случай с Turbo HD / CVI камери да бъдат пренебрегвани ограниченията във възможностите на кабела, който се ползва за инсталация.
Когато инсталирате IP система е важно да предвидите, че максималната дължина на кабел-трасето може да бъде 100м. При това в случай, че полагате наистина качествен кабел. Често това разстояние е доста по-малко и е от порядъка на 85-90м. Ако пренебрегнете това, то резултатът ще е лош сигнал или никакъв такъв, смущения в картината или липса на такава.
Какво да правите ако е необходима по-голяма дължина на трасето?
Вариантите са няколко. Ако ползвате техника Hikvision може да влезете в менюто на своят PoE NVR и да активирате функцията, чрез която може да бъде увеличена дистанцията до 300м. Как може да видите във видеото по-долу.
Друг вариант е ползване на екстендъри за мрежата, които усилват сигнала.
Третият вариант е ако ползвате PoE комутатор (суич) и той има бутон DIP. Когато включите в този режим ще увеличите дистанцията до 250м
На 1во място и най-често допусканата грешка при инсталация е да не се погрижите за влагоизолацията на буксите. Когато буксите са оставени на влиянието на околната среда те корозират, а това води до смущения качеството на работата на техниката.
За да се избегне това препоръчваме да се ползват влагоизолиращите накрайници, които в повечето модели са включени в окомплектовката или ползването на монтажни кутии, в които да бъдат прибрани конекторите.
Какви са най-честите пропуски и проблеми, с които вие сте се сблъсквали при инсталация на система за видеонаблюдение? Ще ни е интересно да споделите в коментарите по-долу.
Ако намирате статията за полезна и сме ви помогнали не забравяйте да я споделите.
Видеото по темата може да намерите тук:
3 Коментар(а)
Синът ми инсталира и настрои видеонаблюдение и работеше перфектно . Няма превод на българскии ,ис английският не мога да се оправя .От силният вятър едната камера се размести и я застопорих стабилно , но като отидох да проверя как работи натиснах неволно нещо исега нямам видео не знам как да рестартирам
Как да възстановя премахната камера за видео наблюдение от телефона
Интересува ме защо камера за видео наблюдение tapoC510W и изчезна говора
Остави коментар